وبسایت خبری سلام کاشان
خرید لوازم بهداشتی ساختمان

گلیم ساده و خشک

فروش گلیم ساده و خشک با ارزان ترین قیمت کارخانه تولید در ابعاد مختلف به قیمت عمده به صورت حضوری و اینترنتی
برای هماهنگی و اطلاعات بیشتر با واحد مشاوره و فروش تماس حاصل فرمایید

در دنیای امروز استفاده از محصولات ماشینی یک امر عادی به حساب می‌آید، یکی از این نوع محصولات گلیم فرش‌ها هستند. گلیم ساده و خشک شاخه‌ای از گلیم ماشینی است که جز گلیم ارزان قیمت هست و کاربرد زیادی دارد ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با گلیم ساده و خشک آشنا کنیم.

گلیم خشک و ساده چیست؟
 

گلیم خشک و ساده زیر مجموعه‌ای از گلیم فرش ماشینی است که در طرح‌های سنتی و فانتزی تولید می‌شود. این نوع گلیم دارای ضخامت بسیار کمی نسبت به سایر گلیم فرش‌های ماشینی است. گلیم فرش رولی ( متری ) یکی از نمونه‌های گلیم فرش خشک و ساده است. گلیم ساده با شانه و تراکم پایینی بافته می‌شود لذا وزن آن نیز کم است. برای این نوع گلیم بهترین شانه 320 و بهترین تراکم 660 در نظر گرفته شده است( به تعداد گره‌هایی که در یک متر مربع از عرض گلیم بافته شود شانه و به تعداد گره‌هایی که در یک متر مربع از طول گلیم بافته شود تراکم گفته می‌شود). در ابتدا گلیم‌های خشک فقط بصورت سنتی بافته میشدند ولی با مرور زمان و با افزایش طرح در گلیم فرش ماشینی، بافندگان گلیم ساده با استفاده از هنر خود به سمت بافت گلیم طرح فانتزی روی آوردند که بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفت. 

طرح های گلیم خشک و ساده
 

گلیم ساده در دو طرح سنتی و فانتزی بافته می‌شود. ابتدایی‌ترین نقشه برای بافت گلیم خشک و ساده الهام گرفته از تخیل و ذهن بافنده است علاوه برآن امروزه برای بافت گلیم خشک از نقشه گلیم قشقایی، اشکال هندسی، افشان و... نیز استفاده می‌شود. گلیم سنتی بیشتر با زمینه رنگ تیره تولید می‌شود مثل گلیم سرمه ای، قهوه ای، قرمز و...
گلیم فانتزی نسبت به سنتی در طرح‌های ساده‌تر و خلوت‌تر بافته می‌شود، رنگ زمینه این نوع گلیم ساده برخلاف نوع سنتی آن روشن است( کرم، طوسی، گلیم بنفش و..) و به همین دلیل برای گلیم اتاق خواب عروس، اتاق کودک، آشپزخانه و... مناسب هستند. اگر دنبال گلیم برای اتاق خواب خود هستید پیشنهاد ما برای شما گلیم فرش فانتزی است چون هم تنوع بالایی دارند هم رنگبندی بسیار.

در ادامه مطلب چند نمونه از طرح‌های گلیم خشک و ساده را بیان می‌کنیم:

گلیم ساده طرح بلوچی

نقشه این نوع گلیم از طرح‌های هندسی و بسیار سنتی شکل گرفته است. برای بافت گلیم ساده طرح بلوچی از الیاف با کیفیت بالا استفاده شده این نوع الیاف بدون پرزدهی است و دوام و ماندگاری بالایی به گلیم میدهد. در بافت گلیم طرح بلوچی از رنگ‌های کلاسیک استفاده می‌شود همین امر سبب شده تا ظاهری شبیه به گلیم دستباف داشته باشند بنابراین پوشش مناسبی برای فضاهای اصیل است. گلیم طرح بلوچی با رنگ زمینه کرم از جمله گلیم‌هایی است که در پذیرایی و اتاق خواب مورد استقبال مشتری قرار گرفته است.

گلیم خشک طرح لوزی

از آنجا که در طراحی بافت گلیم از لوزی استفاده شده و در هر لوزی طرح‌هایی قرار گرفته است، گلیم طرح لوزی شبیه به گلیم فرش طرح خشتی است. مشتریان این محصول را گزینه مناسب برای گلیم فرش اتاق خواب میدانند.

گلیم خشک طرح عشایری


گلیم طرح عشایری زیر مجموعه گلیم ساده طرح سنتی است، برای بافت آن از الیاف پلی استر استفاده می‌شود لذا خاب آن کوتاه و وزن سبکی دارد. این گلیم را می‌توان از جمله گلیم ارزان قیمت دانست. گلیم فرش رولی را میتوان با طرح عشایری بافت و از آن برای پوشش راه پله استفاده کرد.

گلیم ساده طرح برفین

کل زمینه گلیم را اشکال هندسی مربع مانند تشکیل داده است که در هرمربع طرحی قرار گرفته و شکل کلی گلیم طرح برفین از تکرار این مربع‌ها صورت میگیرد. این گلیم با الیاف مصنوعی بافته میشود، تراکم پایین، دوام بالا در برابر حرارت و رطوبت و وزن سبکی که دارد باعث شده تا برای مکان‌های پر تردد مثل گلیم آشپزخانه گزینه مناسبی باشد.

گلیم خشک طرح افشان

در طراحی این نوع گلیم از گل‌های درشت استفاده شده است و جزء طرح‌های گل‌دار است. این نوع گلیم زیر شاخه گلیم ساده طرح فانتزی محسوب می‌شود و بیشتر برای دکوراسیون فضاهای مدرن از آن استفاده می‌شود تا فضاهای کلاسیک. در طراحی نقشه گلیم طرح افشان برخلاف سایر گلیم‌ها از لچک و ترنج استفاده نشده چنانچه شما قصد دارید فضایی از منزل خود را بزرگ‌تر نمایش دهید این گلیم گزینه مناسبی به حساب می‌آید. الیاف به کار رفته در بافت گلیم طرح افشان الیاف مصنوعی پلی استر است که الیافی است بادوام، بدن پرزدهی و عایق رطوبت.

گلیم ساده تک رنگ طرح قاب


این گلیم با تراکم 660 و با شانه 320 بافته می‌شود، نوع نخ بافته شده در این گلیم مثل سایر انواع گلیم خشک پلی استر است که دارای وزن سبک و دوام بالایی است. تعداد رنگ‌های به کار رفته در بافت گلیم تک رنگ 6 رنگ است، رنگ زمینه این نوع گلیم دودی خاکستری است و طراحی آن به گونه‌ای است که در اطراف گلیم قابی مشاهده میشود که زیبایی گلیم را بیشتر میکند و بیشتر برای اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گلیم خشک طرح افروز

یک گلیم طرح دار بصورت راه راه است که در هر یک از راه‌ها یک طرح و رنگ به کار رفته و همین امر باعث زیبایی دو چندان گلیم خشک شده است. این گلیم را می‌توان در دسته‌ی طرح‌های مدرن قرار داد. در بافت این نوع گلیم از الیاف پلی استر براق استفاده شده و چون شفاف هست لذا زیبایی گلیم را بیشتر میکند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم الیاف پلی استر بدون پرزدهی است حال نوع شفاف آن علاوه بر عدم پرزدهی دارای خاصیت ضد حساسیت نیز میباشد و برای افرادی که به الیاف فرش یا گلیم حساسیت دارند گزینه مناسبی است.

 

خصوصیات گلیم خشک و ساده 

گلیم ساده دارای ضخامت بسیار کمی است یعنی خاب آنها پایین است به گونه‌ای که می‌توان خاب آنرا در حد موکت تصور کرد (3 میل )، بنابراین می‌توان گفت که پاخور بالایی دارد و برای مکان‌هایی که رفت و آمد زیادی در آن انجام می‌شود مناسب است مثل راه پله. این نوع از گلیم با شانه و تراکم پایین بافته و تولید می‌شود در بافت آنها از طرح‌های خلوت استفاده می‌شود همچنین وزن کمی دارند و همین امر جابه جایی آنرا آسان می‌کند. گلیم خشک و ساده به دلیل خاب کم رطوبت، گرد و غبار و ذرات آلودگی را به خود جذب نمی‌کند لذا شست و شو و جارو کردن آن نیز آسان است. از آنجا که آشپزخانه مکانی است که رفت و آمد زیادی دارد، رطوبت و آلودگی بیشتری را در خود جای میدهد و با توجه به خصوصیات گفته شده برای گلیم خشک می‌توان فهمید که این گلیم بهترین نوع گلیم برای آشپزخانه محسوب شود. اغلب این نوع گلیم فرش‌ها با شانه 320 و تراکم 660 و با بکار گیری 6 رنگ بافته می‌شوند. از آنجا که بافت گلیم فرش‌ها بصورت فشرده انجام میشود لذا هیچ ذراتی نمیتواند به بافت آن نفوذ کند و جارو کردن گلیم فرش امری آسان است.

 

ابعاد گلیم خشک و ساده 

این نوع گلیم را می‌توان بصورت گلیم فرش 4 متری و 6 متری بصورت روتین در بازار تهیه کرد اما اگر نیاز به گلیم فرش 9 متری یا 12 متری داشته باشیم می‌توانیم آنها را بصورت سفارشی تهیه کنیم. یکی از مزیت‌هایی که گلیم خشک و ساده نسبت به سایر انواع گلیم دارد این است که این نوع گلیم را می‌توانیم بصورت متری ( گلیم فرش برشی ) نیز تهیه کنیم که برای پوشاندن راه پله ها، راه روها، مکان‌هایی که رفت و آمد زیادی در آن انجام میشود و دید کمتری نسبت به سایر مکان‌های منزل دارند بکار گرفته می‌شود.

 

کاربرد گلیم خشک و ساده 

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم از گلیم خشک و ساده می‌توانیم در آشپزخانه، رستوران‌های سنتی، راه پله و... استفاده کنیم. حتی میتوانیم از این نوع گلیم برای پوشاندن راه پله بصورت تک هم استفاده کرد یعنی هر پله یک گلیم ساده و برای ثابت نگه داشتن گلیم کافی است از گیره فرش کمک بگیرید. در هنگام خرید گلیم فرش باید در نظر داشته باشیم که چون گلیم ساده دارای خاب کمی است لذا می‌توان فهمید که زبری آن نسبت به سایر گلیم فرش‌ها بیشتر است پس پوشش مناسبی برای پذیرایی و اتاق نشیمن محسوب نمی‌شود. تا اینجا متوجه شدیم که گلیم ساده طرح فانتزی گزینه مناسب برای گلیم آشپزخانه، اتاق خواب و... است و گلیم فرش راهرو، راه پله از نوع گلیم سنتی است.

 

قیمت گلیم خشک و ساده

در بافت گلیم ساده از الیاف غیراکرولیک استفاده می‌شود بنابراین شانه و تراکم پایینی دارند و وزن آنها نیز سبک است و برای بافت این نوع گلیم از دستگاه CRT استفاده می‌شود. همانطور که گفتیم چون گلیم ساده وزن کمی دارد بنابراین قیمت گلیم ساده نسبت به سایر انواع گلیم ماشینی کمتر است. در هنگام خرید گلیم بهتر است در صورت امکان مستقیما از کارخانه خرید کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که گلیم ارزان قیمت را تهیه کرده‌ایم برای این کار میتوان به دو صورت عمل کرد هم بصورت حضوری میتوان به کارخانه رفت و یا اینکه بصورت اینترنتی خرید را انجام دهیم که اگر قصد خرید اینترنتی گلیم را دارید باید دقت داشته باشید که حتما از فروشگاه‌های معتبر که دارای نماد اعتماد و دارای ضمانت هستند خرید کنید تا چنانچه بعد از خرید و تحویل گلیم مشکلی در رنگ یا بافت آن وجود داشت با خیالت راحت بتوانید گلیم فرش را مرجوع و تعویض نمایید. پیشنهاد ما برای شما در خرید اینترنتی مراجعه به فروشگاه سلام کاشان است. در این فروشگاه سعی کردیم انواع گلیم خشک و ساده را در طرح‌های متنوع برای شما تهیه و به معرض نمایش بگذاریم تا شما بتوانید در منزل و براحتی از لذت یک خرید آسان و مطمئن آن هم در کنار اعضای خانواده بهره ببرید.

برگشت به بالا