وبسایت خبری سلام کاشان
خرید لوازم بهداشتی ساختمان

مساجد، خانه های نور

مساجد، خانه های نور

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسب روز جهانی مسجد، یادداشتی منتشر کرد.

متن یادداشت، چنین است:

یکی از نمادها و شعائر زیبای دین مبین اسلام، "مساجد" هستند. محلی که برای عبادت و نیایش بندگان خداست و البته علاوه بر کارکرد عبادی برای این جایگاه نورانی، کارکردهای دیگری نیز قابل ذکر است.

کارکردهایی که نشانگر ظرفیت های چندگانه مسجد در حوزه های متنوع و گوناگون است. از آن جمله می توان به کارکردهای فرهنگی، هنری، تبلیغی، آموزشی، شرعی، اجتماعی، سیاسی، خدماتی، تربیتی، رسانه‌ای، تبیینی و تحلیلی، جهادی و دیپلماسی اشاره کرد و البته هر یک می تواند زاینده فرم ها و اشکال دیگری از ظرفیت سازی عمومی را به نمایش بگذارد.

یکی از جلوه‌های زیبای مسجد، تجلی روح معنا و معنویت در کالبد بی جانی است که به مدد قداست و معنویت مسجد، خود جان می گیرد و جان می بخشد.همین که در این خانه های مقدس، انوار رحمت و برکت الهی تابیدن می گیرد و حس متفاوت و آرام بخشی به انسان دست می دهد؛ گواه آن است که مسجد، یکی از حرم های الهی است که هر کس توفیق حضور با اخلاص و توجه را در آن یافت، به چیزهای دست نایافتنی دست می یابد.

از جمله کارکردهای مؤثر و مهم مساجد، فعال کردن "کانون های فرهنگی و هنری" است. مراکز و فضاهایی که بر پایه "انسان محوری" و با هدف شکوفا کردن استعداد های فرهنگ ساز و هنرپرور؛ در دهه های اخیر به مجموعه کارکرد های مساجد اضافه شده است.

"تشکیل دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد" با هدف راه اندازی کانون های فرهنگی هنری در مساجد و با رویکرد استعداد شناسی و تربیت بچه های مسجد در حوزه های فرهنگ و هنر و رسانه و ارتقاء کمّی و کیفی فعالیت های مسجد با نیم نگاهی به بهره گیری از ابزار هنر و رسانه از اقدامات مبارکی بود که همچنان این حرکت به جریانی پویا تبدیل شده است.

سهم دارالمؤمنین کاشان به واسطه یکی از شهرهای شاخص کشور در تراز انقلاب اسلامی قابل اعتناست؛ هر چند باید اذعان داشت علیرغم همه تلاش های صورت گرفته، همچنان برای توان افزایی کانون های مساجد تلاشی مضاعف و بی‌وقفه مورد نیاز است.کاشان تا پایان سال ۱۴۰۰، موفق به ثبت ۲۰۵ کانون فرهنگی هنری شده است و پراکندگی جغرافیایی استقرار کانون ها در نقاط شهری و روستایی، نشانگر نقش فراگیر کانون ها برای ارائه خدمات فرهنگی و هنری در کنار سایر کارکردهای مساجد است.

از نگاه آماری، ۱۶۱ کانون در نقاط شهری کاشان و ۴۴ کانون در نقاط روستایی مشغول به فعالیت هستند. (بخش برزک ۲۰ کانون، بخش قمصر ۱۷ کانون، بخش نیاسر ۲۲ کانون و بخش مرکزی با ۱۴۶ کانون)

از مجموعه ۲۰۵ کانون، ۱۰۵ باب کتابخانه در کانون های شهرستان راه اندازی شده که به دو روش مخزن باز و بسته با ظرفیت ۱۲۰ هزار جلد کتاب سرویس دهی انجام می شود. همچنین 5 باب کتابخانه دیجیتال در مرکز شهرستان و شهرک ۲۲ بهمن و شهر قمصر دائر شده است. 7 کانون تخصصی و موضوعی در محورهای عفاف و حجاب، عقاید اسلامی، هنر و سلامت و گردشگری به ارائه خدمات ویژه می پردازند.به جز مساجد، 10 کانون ویژه در مراکز خاص دیگری نظیر زندان، دانشگاه‌ها، مراکز فنی و حرفه ای و مصلاها ایجاد شده‌اند که گروه های مرجع در این مراکز بتوانند از آن بهره مند باشند.

راه اندازی سامانه متمرکز "رواق" و طرح "فهما" در دبیرخانه مرکزی کانون های فرهنگی هنری مساجد برای رصد فعالیت های کانونی و کمک و توزیع اقلام و تجهیزات حمایتی در سال های اخیر کانون ها را به رقابتی تنگاتنگ و نیز به محیطی برای تبادل تجربیات و انتقال آن فراهم ساخته است.

احراز چند رتبه کشوری توسط کانون های کاشان، ثمره بینش هوشمندانه جوانان مسجدی کاشان در مشارکت جویی فعالانه در رویداد های ملی است.تشکیل شورای هماهنگی یا راهبردی مراکز و نهادهای مرتبط با "مسجد" و همگرایی و هم افزایی در انسجام و قوام بخشی به ظرفیت ها و کارکردهای چندگانه مساجد؛ انتظاری است که باید برای نیل به آن، طرحی نو در انداخت و تلاشی مضاعف داشت.

«میثم نمکی»

برگشت به بالا