وبسایت خبری سلام کاشان
خرید لوازم بهداشتی ساختمان

شبی که سید الاحرار را شناختم

شبی که سید الاحرار را شناختم

 

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسب "سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی و خاطره دیدار با سید الاحرار و کاروان سالار آزادگان، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی فرد"

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسب "سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی و خاطره دیدار با سید الاحرار و کاروان سالار آزادگان، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی فرد"، یادداشتی منتشر کرد.

متن یادداشت، چنین است:

"اسارت"؛ واقعه تلخی است که نمی توان به ژرفای حقیقت آن پی برد مگر آن که کسی آن را چشیده باشد. مصیبت اسارت اهل بیت(علیهم السلام) در کربلا، نام آشناترین حادثه ای است که با بیان آن دل ها می لرزد.

این رویداد تاریخی و تاریخ ساز امّا در مقطعی با ما هم عصر شد و به نقطه عطفی در هشت سال دفاع مقدس تبدیل شده که وصف ناشدنی است."آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی"، سروهای برافراشته ای هستند که ثابت کردند "ایمان"، "اراده پرور" است و "اراده"، آدمی را به "پیروزی و نصرت" نزدیک می کند.

مطالعه خاطرات و مخاطرات آزادگان عزیز که گاهی به کتاب و یا فیلم تبدیل شده و گاهی سینه به سینه نقل می شود، شرحی است بر تفسیر شرح صدر فرشتگان زمینی (آزادگان سلحشور) که در سخت ترین شرایط اسارت، نه تنها دست از عقیده و ایمان خود برنداشتند؛ بلکه آن را به فرصتی برای تمرین خودسازی و بازسازی آموزه هایی تبدیل کردند تا با التزام به احکام عملی دین و آیین خود، ثابت کنند اسلام، آیین رستگاری و آزادگی است.

بی تردید یکی از شور انگیزترین روزهای تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی، روزهای ورود عزتمندانه آزادگان غیور به میهن عزیز اسلامی است. روزهایی که سرشار از عطر امید و حُرّیّت بود و لحظه های استقبال با شکوه مردم از آزادگان که توأم با اشک و لبخند بود، خود به خلق حماسه ای دیگر بدل شد.

با گذشت زمان و از پس مرور برخی خاطرات، تازه فهمیدیم که آنان، قهرمانان گمنام امّا نام آوری هستند که تاریخ بدانها خواهد بالید.

شرح تحمل شرایط سخت و سهمگین اسارت و تماشای رنج چشم های منتظر خانواده ها در این مجمل نمی گنجد. امّا حفظ، ثبت و انتقال این فرهنگ سترگ (شکیبایی و بردباری برای خدا و به تأسی از آل الله) رسالتی سنگین بر دوش اهل قلم است و علیرغم تلاش های فراوان، پهنا و ژرفای دوران اسارت فرزندان سپاه حق علیه ظلمت به قدری قابل توجه است که نمی توان به آسانی این مقطع تاریخ انقلاب اسلامی را از یاد برد.

"حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی فرد"، سید الاحرار و کاروان سالار آزادگان، نمونه ای عینی از اسوه های صبر و استقامت و جلوه ای از زیبایی های انسان های آزاده ای بود که سرگذشت و احوال شخصی و عمومی ایشان در دوران اسارت نه تنها خواندنی که عبرت آموز و غرور انگیز است. شخصیتی که نه تنها محبوب القلوب آزادگان بوده و هست؛ بلکه دشمنان را هم از پشت میله های زندان رژیم بعث، مجذوب و شیفته اخلاق و رفتار خود ساخته بود.

سال هایی نه چندان دور از بازگشت آزادگان دلاور، شاهد حضور این اسوه مقاومت در شهرها و شرکت در مراسم های بزرگداشت روز آزادگان بودیم و از نفس قدسی اش بهره می بردیم.در یکی از این سفرها، شبی را با او - باتفاق جمعی از آزادگان بزرگوار - به گفتگو نشستیم. چهره شکنجه دیده و جسم تکیده شده او به تنهایی می توانست گویای عمق رنج اسارت باشد؛ روح آرام و مالامال از معنویت سید امّا از مظلومیت این چهره های درخشان حکایت داشت.

 "سید"، اسارت را به اسارت گرفته بود و آن چنان مقاومت را به ممارست نشسته بود که در نگاهش هیچ رنگی جز "صبغه الله" دیده نمی شد.بخشی از دیدار به خاطرات همرزمان سید گذشت. بخشی به واگویه های دلتنگی هم بندها و بخشی هم به همان توصیه ها و سفارش های الهی گونه او که زنگار را از دل می زدود و جان را می ربود.

زمانی به حقیقت نقش پدری و روحانی سید برای آزادگان پی بردم که در رفتاری مهربانانه و مشفقانه، دوست آزاده ای را مورد خطاب قرار داد و گفت: "حاج ابوالفضل، دفعه بعدی برای خواندن خطبه عقدت می آیم؛ حتی اگر در پلکان هواپیما باشم، خبر دهی سفرم را رها می کنم تا در مراسم خطبه خوانی ات شرکت می کنم."

این دلسوزی و هم آوایی با کسانی که سال ها در غربت اسارت در کنار هم بودند، یکی دیگر از جلوه های مسئولانه و متعهدانه مرد فرشته صفتی بود که از نسل ابوتراب بود.شبی که سید الاحرار را شناختم، آن شب بود و "چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی".

«میثم نمکی»

برگشت به بالا