فريب پيش فروش واكسن كووید 19 را نخوريد

معاون غذا و دارو دانشگاه گفت:  فريب پيش فروش واكسن كووید 19 را نخوريد و اين مسئله تنها در فضاي مجازي مطرح شده و افرادي كه اين اخبار را نشر مي دهند، تنها قصد فريب مردم را دارند.

دکتر محسن تقی زاده اظهار داشت: تأثير داروي رمدسيوير در درمان كرونا نيز از مواردی است كه اميد مي رود در بهبود بيماران مبتلا به بيماري كوويد 19 اثر بخش باشد.

وی گفت: هرچند ممكن است اين دارو نيز مانند سایر داروهايي كه قبلاً استفاده می شد (هيدروكسي كلروكين، تاميفلو و ...) داراي اثربخشي كم و يا عوارض جانبي زيادي باشد و مصرف آن منطقي نباشد.

وی، با اشاره به اینکه رمدسيوير تجویزی توسط متخصصان برای بیماران بستری بر اساس پروتکل درمانی تامین می شود، افزود: تجویز موارد خارج از بيمارستان آن در حال حاضر ممنوع است و مصرف اين داروها به دليل کاربرد خاص می تواند عوارض شديدتري را براي بيماران ايجاد كند.

دکتر تقی زاده تصریح کرد: واكسن كروناي ايراني در فاز حيواني ماده اوليه واكسن در چند شركت داخلي توليد شده و واكسن ايراني كرونا همانطور كه وزير  بهداشت اعلام كردند، فاز حيواني را با موفقيت سپري كرده است.

وی ادامه داد: طبعا اولويت هر كشور در صورت توليد واكسن، مردم همان كشور است. به همين دليل ما نيز در تلاش هستيم تا با استفاده از تكنولوژي و دانش موجود در كشور اين واكسن را توليد نماييم اما درصورت توليد و فروش اين واكسن در ديگر كشورها و عدم امكان توليد آن در داخل كشور، از واكسن هاي وارداتي نيز استفاده خواهد شد.

معاون غذا و دارو دانشگاه ادامه داد: جهت درمان بیماری کووید 19 از داروهاي سنتي و گياهي استفاده نكنيد زیرا هنوز هيچ دارويي چه در طب سنتي و چه در داروهاي شيميايي وجود ندارد كه مجوز و تاييديه‌اي از سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع رسمي صدور مجوزهاي دارو در كشور، داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید