سازمان آرامستان ها فقط مدیریت دارالسلام را بر عهده دارد

 
طبق قانون شهرداری متولی آرامستان‌ها در هر شهری است؛ بنابراین نام جمع آرامستان‌ها از این نظر است که طبق قانون باید همگی آرامستان‌ها تحت نظارت این سازمان باشد؛ اما در واقعیت چنین نیست.
 
متأسفانه در سطح کشور شاهد هستیم که خیلی از قبرستان‌ها به صورت هیئت امنا اداره می‌شوند. هیئت امنا از گذشته به صدور دفن و کفن اقدام می‌کرده‌اند که تا الآن هم ادامه دارد. زیارتگاه‌ها هم زیر نظر اوقاف هستند و فروش قبور توسط این سازمان انجام می‌شود.
 
در کاشان بیش از ۲۰ الی ۳۰ مکان داریم که در آن اموات دفن می‌شوند. مردمی که در جوار این قبرستان‌ها زندگی می‌کنند از این اتفاق ناراحت هستند.
 
باید مسئولان شهرستان؛ به ویژه شورای تأمین شهرستان تدابیری اتخاذ کنند و سفت و محکم مثل شهرهای دیگر اجازه ندهند یک متوفی در سطح شهر دفن شود.
 
سازمان آرامستان‌ها بودجه‌ای از شهرداری ندارد و تأمین هزینه‌ها بر عهده خود سازمان است. دولت هم کمکی نمی‌کند.
 
خیلی تلاش کرده‌ایم قبرستان‌های سطح شهر تحت نظر ما بیاید؛ ولی موفق نشده‌ایم. این آرامستان‌ها به دست هیئت امنا اداره می‌شوند که در قبال دریافت پول قبر می‌فروشند و به همین دلیل مایل به واگذاری این مراکز نیستند.
 
سازمان آرامستان‌ها این آمادگی را دارد که همگی قبرستان‌های سطح شهر را با تصمیم همه متولیان امر تحت مدیریت خود درآورد. اگر قرار است سازمان در این اماکن هزینه‌ای کند باید درآمد آنجا هم به ما تعلق بگیرد.
 
دارالسلام ۱۶۵ هکتار وسعت دارد که فقط ۴۰ هکتار آن احیا شده است. این مجموعه تا ۵۰۰ سال آینده هم جا خواهد داشت. 
 
اگر در چند سال آینده هم دارالسلام در محدوده مسکونی شهر واقع شود مشکلی نخواهد بود؛ چون تا آن موقع با تکمیل مقابر، این آرامستان به طور کامل محصور خواهد شد.
 
 
@shahron_media

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید