نشست خبری مدیرعامل مجتمع فولاد کویر آران و بیدگل

مجید خوروش مدیرعامل مجتمع فولاد کویر آران و بیدگل در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان های کاشان و اران و بیدگل برنامه های این مجتمع را در حوزه مصرف اب و جلوگیری از الودگی محیط زیست با خبرنگاران تشریح کرد.

وی در حوزه مصرف اب و با توجه به اینکه منطقه دشت کاشان بحران آب دارد یاداور شد: مجتمع فولاد کویر اقدام به خرید پس اب شرکت آب و فاضلاب شهرستان کاشان نموده و جهت انتقال این آب از مرکز تصفیه خانه تا شرکت بیش از 20 کیلومتر فاصله است که اقدام به آزادسازی مسیر لوله و در حال حاضر اقدام به لوله گذاری شروع شده است. وی همچنین در حوزه آلودگی محیط زیست اظهار داشت : در حال حاضر که شرکت با توجه به اینکه شمش  فولاد را ازطریق دستگاههای مربوطه و با حرارت خاص تبدیل به میل گردهای مختلف می کند هیچگونه آلودگی زیستی ندارد اما در خصوص راه اندازه فاز 3 مجتمع که ذوب می باشد کارشناسان شرکت با دیدار از شرکت های کشورهای اروپایی بویژه ایتالیا و خرید فیلترهای کنترل آلودگی محیط زیست این مجتمع هیچ گونه الودگی محیط زیست نخواهد داشت. ایشان یادآور شد که در حال حاضر کارشناسان محیط زیست کشور بر شرکت نظارت کامل دارند و باید همه بدانند تا زمانی که کارشناسان محیط زیست مجوز فعالیت مجتمع را در حوزه تولید صادر نکنند شرکت نمی تواند فعالیت خود را اغاز نماید پس جای نگرانی وجود ندارد مجتمع فولاد کویر اران و بیدگل تلاشش بر این است که تمام کارهای قانونی فاز 3 شرکت را انجام دهد و بعد از ان کار خود را شروع نماید. باید بپذیریم که امروز صنعتی مثل فولاد با فعالیت خود بیش از صدها شغل تولید میکند و کشور را نه تنها از وابستگی به واردات خارج می کند بلکه این صنعت را به مرز صادرات می رساند.

در ادامه این نشست مهندس جعفرزاده مشاور زیست شرکت فولاد کویر آران و بیدگل  ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت

من خبرنگار نیستم ولی علاقه ای به خبرنگاری دارم . وی اظهار داشت:اشاره می کنم به دو نفر از خبرنگاران قدیمی این مملکت میرزازاده خبرنگار قدیمی و آقای قاضی زاده که کمی جوانتر هستند. دو مقاله نوشتند که دو جمله قشنگی از کارشان مطرح کردند: دو واژه ای به نام خبر زدن و خبر خوردن. اینکه خبرنگار باید خبرزن باشد نه خبرخور.خبرزن کسی است که قبل از اینکه بقیه بفهمند آن خبر را بگیرد. اعتقاد من این است که دوستان خبرنگار در مملکت اکثرا خبرزن هستند. و جمله قشنگی از یک خبرنگار معروف ایتالیایی است که خبرنگار باید چشم بینا، گوش شنوا ،ذهن پویا و زبان گویای مردم خود باشد.خبرنگار نباید نگاه کند که بقیه چه می گویند بنابراین هیچ اشکالی ندارد که نقد کنیم و پیگیری کنیم .و اگر کسی از صاحب صنعت ازاین مساله ناراحت می شود صاحب صنعت نیست. صاحب صنعت در قبال وظیفه اش باید پاسخگو باشد.جعفرزاده در ادامه این گفتگو اظهار نمود: در بهبود هوای آلوده کاشان که مدیر پروژه اش من بودم. به هر حال یک اشنایی نسبی با منطقه کاشان و مدیریت فولاد کویر دارم.از این نظر منحصر به فرد هستند.ایشان اشاره کردند به بخش توسعه پایدار.صنعت کشاورزی خدمات همه اینها تاثیر منفی دارند و هم تاثیر مثبت.اگر قراربود ما  در محیط زیست هیچ چیز را تغییر ندهیم الان غارنشین بودیم. باید دنبال صنعتی باشیم که ارزش افزوده بیشتر به معنی ارزش واقعی باشد که بتواند منابع کمتر استفاده کند. اگر با این دید نگاه کنیم آن موقع به این توسعه می گوییم توسعه پایدار. و توسعه سازگار.در صنعت فولاد یک دیدی وجود دارد . گاهی اوقات بر اساس بحثی که مهندس مطرح کرد به صنعت فولاد اینطور نگاه می کنیم که چون در کشور ما صنعت فولادمان از تکنولوژی قدیمی استفاده می کند و صنعت فولاد با تکنولوژی قدیمی مسایل متعدد زیست محیطی دارد این را تامین می دهیم. به تمامی صنایع فولاد ، به معاونت وزیر وقتی می گوییم صنعت هایتک این بحثی که ایشان می گوید اسپیکیو درست است که کیفیت محصول را بالا می برد ولی مهمترین مساله ای که تکنولوزی جدید دارد و آن را بکار می برد.ایشان در بحث ضایعات به این شکل توضیح دادند: پس مانده بحث ضایعات فولاد خوزستان، گروه ملی فولاد که ما با اکثر اینها در ضایعات مشکل داشتیم یعنی باید یک فکری میکردیم که این ضایعات را کجا ببریم.پول دهیم دفن کنیم. با محیط زیست مشکل داشتیم و.... در بحث صنعت فولاد  براساس مدیریت دانش  که ضایعات نه تنها ضایعات نیست بلکه ما بخشی از مخارج محیط زیست را از ضایعات تبدیل شده به مواد اولیه در می اوریم . ضایعات اهن 99 درصداست . صنعت فولاد زیر 70 درصد، ضایعات دقیق 68 درصد. 99 درصد ضایعات آهنی به درد فراورده های خاص میخورد .فولاد نه تنها فولاد تولید نمیکند بلکه انرزی هم باید تولید کند. نه فقط انرزی کشوری را نگیرد بلکه خودش می تواند منبع تولید انرزی و فروش انرژی باشد.در اخر ما باید اینده نگر باشیم. همه اینها نیاز دارد که ما به اینده مان از طریق اینده پژوهشی نگاه کنیم. کاری که مقام معظم رهبری بحث نقشه جامعه کشور را مطرح کردند.که در سطح نقشه جامعه نگاه به اینده را داشته باشید. هر واحد صنعتی می تواند این کار را انجام دهد  ک خوشبختانه این اراده در شرکت فولاد کویر جاری شده و دنبال بحث اینده نگری، تدوین نقشه ، راه توسعه منطقه یعنی ذی نفع ان داخلی و خارجی باشد.

جعفرزاده مشاور زیست محیط شرکت فولاد کویر آران و بیدگل در خصوص مصرف آب صنعت فولاد گفت: صنعت باید از آب بر بودن به آب ساز بودن حرکت کند و برای این کار بهترین کار استفاده از آب فاضلاب و اب لب شور می باشد.چون در این سیستم مصرف نه تنها منابعی را مصرف نمیکنی بلکه تولید پول کرده ای، این طبیعی است که صنعت و تبادل سرمایه گذار و سرمایه گذار دنبال سود می باشد. وی ادامه داد آب لب شور را نمیتوان استفاده مصرفی ولی در صنعت فولاد قابل استفاده می باشد.

در پایان این نشست توسط مدیرعامل مجتمع فولاد کویر از خبرنگاران حاضر در جلسه تجلیل بعمل امد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید