وبسایت خبری سلام کاشان
خرید لوازم بهداشتی ساختمان

راه اندازی نمایندگی موسسه خیریه محکم در منطقه کاشان

راه اندازی نمایندگی موسسه خیریه محکم در منطقه کاشان

نمایندگی موسسه خیریه محکم (حمایت از کودکان دارای ناهنجاری مادرزادی) در کاشان و آران و بیدگل  راه اندازی شد.

رییس موسسه خیریه محکم، در آیین افتتاح موسسه محکم که در سالن شهید دکتر زارع دانشگاه برگزار شد گفت: موسسه محکم به یاری بیماران بی بضاعتی که دچار ناهنجاریهای مادرزادی هستند می شتابد و به صورت رایگان این بیماران را از درد و رنج بیماری نجات می دهد.

دکتر صلاح الدین دلشاد افزود: پیداکردن موارد بیماری و غربالگری بیماریها و ناهنجاریهای مادرزادی در هر منطقه به منظور تشخیص زودرس این ناهنجاریها و پیشگیری از مرگ و میر این بیماران یکی از اهداف تاسیس نمایندگی های این موسسه در سراسر کشور می باشد.

وی اظهار داشت: هم اکنون در 15 استان کشور نمایندگی موسسه محکم وجود دارد که در برخی از استانها یک نمایندگی و در برخی دیگر مثل سیستان و بلوچستان 9 نمایندگی تاسیس شده است.

رییس موسسه خیریه محکم گفت: در حال حاضر حدود 8 هزار کودک تحت پوشش موسسه محکم می باشد  و این موسسه بالغ بر 46 نوع بیماری ناهنجاری را تحت پوشش قرار می دهد.

دکتر دلشاد با ذکر شعار موسسه خیریه محکم که « ما به شناسنامه نگاه نمی کنیم» گفت: هر شخصی با هر سنی که دچار مشکل و بیماری ناهنجاری باشد باید مورد پیگیری قرار گرفته و بیماری اش درمان شود.

وی شعار دیگر این موسسه را اینگونه بیان کرد: «ما نمی خواهیم به خاطر نبود یا کمبود پول یک بیمار با بیماری بزرگ شود و برای اطرافیان ایجاد زحمت کند و زندگی ناراحت کننده ای برای خودش داشته باشد.»

وی اظهار داشت: این موسسه از دو بال خوب، قوی و متوازن برخوردار است که یکی از این بالها متخصصین کشور و بال دیگر خیرین محترم هر منطقه می باشد.

رییس موسسه خیریه محکم گفت: کارهای بر عهده ما در این موسسه را وظیفه تلقی می کنیم و هیچ منتی بر کسی نداریم و اگر بتوانیم وظیفه مان را انجام بدهیم خدا را شاکریم.

وی تصریح کرد: متوسط تخت بیمارستانی در ایران در حال حاضر 5/2 ( دو و نیم ) و متوسط تخت بیمارستانی در کاشان 3/2 ( دو و سه دهم ) است و کاشانی ها همواره پیش قدم در ایجاد تخت های بیمارستانی بوده اند و کار خیرشان زبانزد عام و خاص است.

دکتر دلشاد در پایان گفت: کاشان مهد بزرگان و علمای فاخری مثل محتشم کاشانی، فیض کاشانی و ... است و این منطقه حق بزرگی به گردن تشیع دارد.

گفتنی است این شعبه از موسسه محکم در کاشان با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید سعید حسینی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در کاشان، دکتر کورش ساکی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دکتر صلاح الدین دلشاد رئیس این موسسه در تهران، رییس هیئت امناء موسسه مهندس حسین طاهری و نادر همتی از اعضای هیئت مدیره موسسه محکم، دکتر حسین نیکزاد رئیس مجمع خیرین سلامت کاشان، دکتر علیرضا مفرح رئیس اداره سازمانهای مردم نهاد و خیرین سلامت دانشگاه و علی هاشمی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر کاشان و جمعی از خیرین سلامت و مسئولین شهری و دانشگاه راه اندازی شد.

 

کاشانی ها با دیدگاه الهی که دارند همواره پیش قدم کارهای خیر در حوزه سلامت بوده اند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کاشان در مراسم راه اندازی نمایندگی موسسه خیریه محکم در منطقه کاشان گفت: کاشان ویژگی خاصی در بحث خیرین دارد و ما پیش قدم بودن خیرین در منطقه دارالمومنین کاشان را به عینه مشاهده می کنیم.

دکتر کورش ساکی با اشاره به وجود واحد موقوفات در دانشگاه علوم پزشکی گفت: 770 مورد موقوفه تحت پوشش این دانشگاه است که عمده آن مربوط به موقوفات مرحوم حاج محمدصادق نقوی می باشد.

وی تصریح کرد: مرحوم نقوی منزل شخصی خود را برای راه اندازی بیمارستان وقف نمود و بیش از 550 رقبه اعم از چند روستا و تعداد زیادی ملک و آب و ... در نقاط مختلف شهرستان کاشان برای استفاده در درمان بیماران بی بضاعت وقف کرد.

وی اظهار داشت: نکات بسیار قابل توجهی در وقف نامه مرحوم نقوی به چشم می خورد که این وقف نامه را به یکی از بی بدیل ترین وقف نامه های کشور تبدیل کرده است و این وقف نامه می تواند الگوی واقفین و خیرین کشور قرار بگیرد.

سرپرست دانشگاه گفت: مرحوم نقوی در سالهای بین زمان قاجار و پهلوی این وقف بزرگ را انجام داده و تولیت موقوفات را به سه نفر از وابستگان خود تا 70 سال واگذار نموده و در وقف نامه قید کرده که تولیت موقوفات بعد از 70 سال به اداره بهداری وقت ( دانشگاه علوم پزشکی ) واگذار شود.

دکتر ساکی افزود: کاشانی ها این توفیق را یافته اند که در امر خیر برای کل کشور ورود پیدا کرده و با دیدگاه الهی که دارند همواره پیش قدم کارهای خیر در حوزه سلامت بوده اند.

برگشت به بالا