وبسایت خبری سلام کاشان
خرید لوازم بهداشتی ساختمان

برگزاری آیین سنتی مذهبی سفره برکت در بَرزُکِ کاشان

برگزاری آیین سنتی مذهبی سفره برکت در بَرزُکِ کاشان

رییس شورای شهر برزک گفت: آیین سنتی مذهبی سفره برکت با قدمتی بیش از یک قرن در ششمین روز شهادت امام حسین(ع) در بَرزُک کاشان برگزار شد. 

محمد مهرانفر اظهار کرد: در این آیین سنتی، زنان برزک هفت کاسه و بشقاب از آجیل یا تنقلات بومی را در مجمع (سینی بزرگ) مسی قرار می دهند و بر روی سر می گذارند و در روی سفره ای مشکی که در داخل مسجد محله مصلی بَرزُک پهن شده می چینند. 

سفره برکت، برزک کاشان

او افزود: داخل سفره های برکت در مسجد تنقلاتی از جمله آجیل یا تنقلات محلی نظیر جوزغند، گردو، بادام، کشمش، نخودچی، برگه قیسی، سیب قرار می دهند و اهالی برزک با قرائت سوره مبارکه یاسین آنها را متبرک می کنند و سپس مشغول عزاداری می شوند.

مهران فر ادامه داد: اهالی بَرزُک با اعتقاد به اینکه با آوردن محصولاتشان در سفره برکت محصول باغ هایشان پر برکت می شود، در پایان این آیین آنها را در بسته هایی بین عزاداران حضرت سیدالشهدا(ع) تقسیم می کنند. 

او خاطر نشان کرد: روضه خوانی و گریه در رثای سالار شهیدان(ع) و 72 یار باوفایش از برنامه های اصلی آیین سنتی مذهبی سفره برکت برزک است.

گفتنی است که آیین سنتی_ مذهبی سفره برکت برزک به شماره ۷۰۵ به تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۱ در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.خبرگزاری برنا

برگشت به بالا