وبسایت خبری سلام کاشان
خرید لوازم بهداشتی ساختمان

جشنواره فردخت کاشان؛ تجربه ای موفق در تراز ملی

جشنواره فردخت کاشان؛ تجربه ای موفق در تراز ملی

یادداشت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان بمناسبت برگزاری "سومین جشنواره ملی فرهنگی، هنری و پژوهشی فردخت کاشان"

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ میثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بمناسبت برگزاری "سومین جشنواره ملی فرهنگی، هنری و پژوهشی فردخت کاشان"، یادداشتی منتشر کرد.

متن یادداشت، چنین است:

در میان انواع جشنواره های ملی و محلی که به فراخور پیش بینی آیین نامه های استاندارد، نتایج و تأثیرات مطلوبی را به نمایش می گذارد؛ "جشنواره فرهنگی، هنری و پژوهشی فردخت" به ابتکار شهرستان کاشان، تجربه ای ممتاز و موفق بشمار می رفت؛ جایگاه ویژه ای در فهرست رویدادهای ملی به خود اختصاص داد.

موضوع اصلی "فردخت"، رقابت طراحی، دوخت و پژوهش در پوشش ایرانی - اسلامی بود و در کنار آن توجه ویژه به موضوع اقتصاد هنر و فرهنگ سازی برای استاندارد گستری در حوزه تولید پوشاک و رسیدن به قالب های موجه مدل های طراحی، مد نظر بود.

جدای از تلاش گسترده برای برپایی یک رویداد آبرومند، نگاه هوشمندانه و عالمانه در فرآیند اجرایی جشنواره ستودنی بود.

از ویژگی ها و شاخص های جشنواره سوم، نکات زیر گفتنی است:

1- استقبال گسترده شرکت کنندگان در بخش مسابقه طراحی و دوخت از دوازده استان و بیست و پنج شهرستان، نشانه هدف گذاری صحیح اطلاع رسانی دبیرخانه جشنواره بود.

2- برپایی بیش از ده کارگاه آموزشی تخصصی ویژه خیاطان و طراحان با بهره گیری از مربیان و صاحب نظران بر غنای محتوایی رویداد به طور فزاینده ای افزوده بود.

3- جانمایی و چیدمان بخش نمایشگاهی آثار بخش رقابتی با حدود سیصد اثر با تنوع بالای مدل، طرح و رنگ، نشانگر رشد چشمگیر فعالان این عرصه در حوزه مد و لباس بود.

4- افتتاحیه هدفمند و اختتامیه شکوهمند با حضور حداکثری مدیران ارشد کشوری، فعالان تولیدی و صنفی، طراحان برجسته و مربیان کارآزموده و مجرب و علاقمندان به حوزه پوشش ایرانی، مزیت مطلق این دوره بشمار می رفت. حضور رئیس کارگروه مد و لباس کشور، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، مدیر کل امور بانوان و خانواده وزارت کشور، مدیر کل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، استاندار اصفهان و مسئولین شهری و محلی از آن جمله است.

5- پیش بینی و نمایشگاه پوستر طراحی مد و لباس، رویکرد نوین جشنواره به سمت نگرش علمی و دانشی را به نمایش گذاشت.

6- ظرفیت سازی بین بخشی دستگاه ها و پیش بینی تمهیدات و تسهیلات مجموعه های مرتبط و هم افزایی در ترسیم افق چشم انداز جشنواره سوم، کم نظیر بود.

7- الحاق بخش پژوهشی به عنوان پشتوانه علمی در دوره سوم جشنواره و حضور پژوهشگران مرتبط و ارائه مقالات کاربردی و علمی و ترویجی، فتح بابی برای تلاشگران این عرصه به شمار می رفت.

8- ریل گذاری برای رشد و توسعه فعالیت های فعالان حوزه مد و لباس از طریق حمایت های قانونی و حقوقی و حرکت به سوی نظام مند کردن مالکیت معنوی آثار، نمود دیگری از بلوغ محتوایی جشنواره بود.

9- کیفی بودن آثار در کنار کمّیّت نسبی آن، امکان عرضه و نمایش طرح ها و نمونه های نمایشگاهی در پایتخت با موافقت مسئولان ارشد کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور را به همراه داشت.

10- اشتهار نام "فردخت"- که نمادی پر مفهوم از میراث پوشش منطقه فرهنگی کاشان است- در میان اهل فن و دست اندرکاران دوخت و طرح لباس کشور، گواه ریشه دار بودن و اصالت این شهر در حرکت های فرهنگی معطوف به ارزش است.

در حالی از دست اندرکاران جشنواره فردخت در ایستگاه پایانی سوم تقدیر و تجلیل شد که چند موضوع باید از فردای اختتامیه در دستور کار قرار گیرد:

الف: فعال سازی دبیرخانه دائمی جشنواره فردخت و فعالیت کمیته های تخصصی

ب: تشکیل میز فنی سه گانه طراحان، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران برای ارائه الگوها و مدل های مورد اقبال جامعه هدف و در راستای تحقق زنجیره ارزش

ج: تشکیل باشگاه حامیان تولید پوشاک ملی و شناسایی فعالان و طراحان حرفه ای حوزه مد و لباس

«میثم نمکی»

برگشت به بالا