کشف بیش از ۵ هزار قلم فراورده دارویی قاچاق و غیر مجاز در کاشان

 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان، از کشف بیش از 5 هزار قلم فراورده دارویی قاچاق و غیر مجاز در کاشان خبر داد.
به گزارش وب دا، محسن تقی زاده، به 662 بازرسی انجام شده توسط بازرسان این معاونت طی 9 ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت، بیش از 5200 قلم با ارزش بیش از 000/645/004/1  ریال محصولات قاچاق در کاشان کشف شد.
 
وی افزود: این اقلام شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی قاچاق و تاریخ گذشته که به دستور دادستان توقیف و به مراجع قضایی معرفی شدند.
 
وی، با بیان به اینکه اغلب بازدید و بازرسی ها در قالب گشت مشترک و با محوریت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان به همراه کارشناسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و پلیس صورت می گیرد، تصریح کرد: این معاونت آماده هرگونه همکاری در زمینه دریافت شکایات و استعلام های لازم محصولات سلامت محور را دارد.
 
دکتر تقی زاده، ضمن اشاره به بروز عوارض و مشکلات جبران ناپذیر گزارش شده با استفاده از این گونه محصولات، گفت:  کالاهای سلامت محور جمع آوری شده محصولاتی است که به صورت قاچاق و خارج از فرایند و مبادی قانونی وارد کشور می شود و از آنجائیکه  بر شرایط نگهداری و حمل این کالاها هیچگونه نظارتی صورت نمی گیرد به عنوان یک کالای غیر بهداشتی تلقی می گردد و مورد تائید هیچ آزمایشگاهی  برای آزمایشات لازم قرار نمی گیرد.
 
دکتر تقی زاده ادامه داد: کالا‌های سلامت محور شامل دارو، مکمل ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی، مواد و فراورده های خوراکی آشامیدنی و آرایشی بهداشتی از اولویت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالاست.
 
وی، با تأکید بر لزوم آگاهی مردم از اهمیت شناسایی اصالت کالا‌های سلامت محور مصرفی افزود: راه‌اندازی سامانه تیتک (TTAC) گام بزرگی برای شناسایی اصالت کالا می باشد.
 
معاون غذا و دارو دانشگاه، با اشاره به گزارش اقدامات و ارجاع پرونده های مربوطه به مراجع قضایی، گفت: باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب به سمتی برویم که آگاهی مردم در مورد محصولات قاچاق افزایش پیدا کند و از آثار سوء آن مطلع شوند.
 
وی، با بیان اینکه رویکرد مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور باید جنبه پیشگیرانه داشته باشد، تصریح کرد: مردم در خریدهای خود جهت اطمینان می توانند پس از استعلام و دریافت پاسخ از طریق سامانه پیامکی 20008822، سایت www.ttac.ir، شماره تماس 6185-021 و بارکد دو بعدی با استفاده از نرم افزار موبایلی اقدام به خرید و مصرف کالای مورد نظر دقت داشته باشند.
 
دکتر تقی زاده یادآور شد: شماره پیامک یا شماره تلفنی که به جای شماره های یاد شده درج شده باشد جعلی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید