توصیه آتش نشانی به شهروندان در صورت مشاهده مار و سایر حیوانات موذی

 
 
      مدیرروابط عمومی سازمان آتش نشاني و خدمات ایمنی شهرداری  كاشان  گفت:  باآغاز فصل گرما به ویژه در مناطق داراي آب و هواي گرم و خشك  شاهد حضور بیشتر جانوران  موذی ومار وعقرب در مناطق شهري و مسكوني  می باشیم ،  به صورتی که آمار رويت اینگونه جانوران  در کاشان با توجه به شرایط آب و هوائی  و منطقه ای  افزایش قابل توجهی می یابد.
 
 
روح الله فدائی افزود :  در راستای  پیشگیری از  وقوع حوادث  احتمالی و اقدامات لازم  در زمان رویت  حیوانات موذی ومارها، توصیه های ارائه شده  کارشناسان  ایمنی این سازمان خدمت  شهروندان محترم  جهت مطالعه و به کارگیری در محیط های مسکونی و کاری   تهیه و ارائه گردیده است
 
سخنگوی سازمان راه های پیشگیری از ورود و مقابله با خطرات حضورمارها، حشرات و حیوانات موذی به اماکن را اینگونه تشریح کرد:
 
توصیه می شود قسمت های بیرونی منزل مسکونی خودرا جهت موارد زیر بررسی نمایید:
 مارها به خوبی می توانند در سوراخ های تنگ جا شوند پس حتی یک سوراخ کوچک زیر در یا پنجره می تواند راه نفوذ مارها باشد.
دریچه ها وراه های ورودی و خروجی آب نیز می توانند راه نفوذ مناسبی برای ورود حیوانات موذی و مارها باشد.
 وجود حفره ها وترک های بیرونی نیز می تواند محل نفوذ حشرات و حیوانات موذی باشد.
تجمع یا رها کردن موادو وسایل بی مصرف و مازاد بر نیاز در مجاورت منازل مسکونی مانند (علف، چوب، اثاثیه و...) باعث جذب و پدید آمدن زیستگاه مناسبی برای حشرات و حیوانات موذی و مارها می گردد.
مشخص نمودن مرز بین باغ و یا باغچه، جدا نمودن آن با حیاط منازل مسکونی و قطع ارتباط شاخه های مجاور با ساختمان جهت جلوگیری از ایجاد پل ارتباطی مناسب برای ورود اینگونه حیوانات. 
عدم وجود رطوبت می تواند موجب کاهش چشم گیری از حضور اینگونه حیوانات باشد لذا با کنترل شیب مسیر آب و همچنین  قطع ارتباط بین شاخ و برگ درختان با زمین و نیز جمع آوری برگ های ریخته شده اجازه می دهید که نور خورشید به حد کافی به انجام رسیده و زمین خشک بشود.
آفت های باغ را با روش های علمی کنترل کنید، جوندگان و بعضی حشرات در رژیم غذایی مارها هستند. اگر هر یک از این موجودات را در باغ خود دارید بدانید در این صورت منبع غذای مارها در باغ و محل زندگی شما تأمین می باشد.
در مناطقی که جمعیت مارها بالا می باشد و در اطراف محوطه مسکونی و ورودیها از  سم پاشی اصولی با تهیه مواد دور کننده حشرات و خزندگان از فروشگاه های مرتبط استفاده نمایید. توصیه می شود مطلقا از گازوئیل و نفت(به علت اشتعال زا بودن) در این موارد استفاده نکنید.
 
هر سال حداقل یک بار و ترجیحاً پیش از فصل بهار کمد های بزرگ و یا وسایلی که به مدت زیادی در جای خود هستند را جابه جا و بررسی کنید.
خروجی های وسایل و لوله های بخاری را به کلاهک H تجهیز تا از ورود هر گونه حیوانات موذی جلو گیری شود.
 
کانال و شبکه های دمنده سرمایشی  را با توری مخصوص پوشش داده تا از ورود هر گونه حیوانات موذی جلوگیری شود.
هنگام پارک کردن خودرو در محیط های روستایی و مناطق کوهستانی ، شیشه ها بالا باشند.
هنگام پایان مسافرت در محیط های دارای فضای سبز حتماً موتور خودرو و سیستم فنر بندی و ملحقات زیر خودرو را بررسی کنید تا از انتقال ناخواسته مار به مناطق مسکونی جلو گیری شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید