مداخله افراد غیرمجاز در حوزه سلامت خط قرمز دانشگاه علوم پزشکی است

 رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: مداخله‌های افراد غیرمجاز و بدون صلاحیت در حوزه‌های سلامت، بهداشت، درمان و دارو یخط‌ قرمز این دانشگاه و طبق قانون جرم است.
 سیدعلیرضا مروجی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران درباره طب ایرانی یا سنتی با اشاره اینکه بحث سلبی و برخوردهای قانونی روند خاص خود را با همکاری دستگاه‌های نظارتی دارد، اظهار داشت: راهبرد دانشگاه علوم پزشکی کاشان برخورد در راستای قانون و با حمایت طلبی دستگاه‌های نظارتی است.
وی با تاکید بر سیاست ایجابی دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: برای جلوگیری از فعالیت افراد غیرمجاز در حوزه درمان و پزشکی به ویژه در مقوله طب سنتی باید شرایطی فراهم کرد تا به شکل علمی، منطقی و صحیح آن نیازی که در همه جامعه وجود دارد پاسخ داده شود.
به گفته وی، در برخورد با بیمارانی که با توجه به حالت‌های مزاجی سخن می‌گویند نباید آنان را تخطئه و تحقیر کرد، چرا که سراغ ناکجاآباد طب سنتی غیرمجاز و مکان‌هایی که سلامت آنان را به خطر می‌اندازد می‌روند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه پزشکان یا دانشجویان باید با آگاهی از آموزه‌های طب ایرانی بتوانند همگام و همسان با فرهنگ جامعه به درمان مردم پبپردازند، تاکید کرد: موضوع پیشگیری، بحث عمده در مقوله طب ایرانی یا سنتی است و هیچ ادعایی برای درمان در این طب به جز مبتنی بر مطالعه‌های کارآزمایی بالینی و چاپ شده در مجله‌های معتبر علمی وجود ندارد.
وی افزود: اگر ابوعلی سینا هم‌اکنون در قید حیات بود اقدام‌های مختصصان بالینی را انجام می‌داد و با مطالعه‌های کارآزمایی بالینی و نگارش مقاله به زبان انگلیسی آن را در مجله‌های معتبر علمی دنیا چاپ می‌کرد.
مروجی با تاکید بر تقابل نکردن با طب سنتی یا ایرانی، اضافه کرد: طب ایرانی گنجی پر از خاک و خاشاک است که برخی از این موقعیت سوء استفاده می‌کنند، از این رو یا باید آن را به حال خود رها کرد تا در این آشفته بازار و شارلاتانیسم، هر فردِ از راه رسیده به اسم طب اسلامی یا سنتی مردم را مورد آسیب قرار داده و با این شارلاتان بازی موجب ضرر آنان شود، یا اینکه باید به شیوه علمی، صحیح و مبتنی بر مطالعه‌های علمی کارآزمایی بالینی، راه درست و نادرست را به صورت شفاف و علنی از یکدیگر قابل تشخیص کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با یادآوری فعالیت کلینیک طب ایرانی در منطقه کاشان بر پایه پاسخ به نیاز جامعه گفت: این کلینیک علاوه بر ارایه آموزش‌های لازم برای اصلاح سبک زندگی، به بیمارانی که داروهای خود را از متخصصان بالینی دریافت کرده‌اند مشاوره می‌دهد.
وی تصریح کرد: بیمار مبتلا به کرونا در مرحله نخست باید نزد متخصص بالینی برود و پس از دریافت درمان‌های استاندارد برای تکمیل درمان با مشاوره گرفتن علمی در اصلاح سبک زندگی به کلینیک طب ایرانی در منطقه مراجعه کند.
مروجی با تاکید بر اینکه در طب ایرانی فقط داروهای متخصصان پزشکی و کارآزمایی بالینی یا داروی مورد تایید سازمان غذا دارو داده می‌شود، ادامه داد: باید با افرادی که به نام طب سنتی، اسلامی یا هر اسم دیگر در امور سلامت دخالت می‌کنند مقابله شود.
رییس انجمن طب سنتی ایران در منطقه کاشان نیز گفت: اصلاح سبک زندگی و درمان‌های تکمیلی مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان از جمله خدمات کلینیک طب سنتی ویژه بیماران کرونایی در کاشان است.
سیدپیمان خامه‌چی، شرط پذیرش در کلینیک طب سنتی ویژه بیماران کرونایی در کاشان را به همراه داشتن نامه پزشک متخصص بالینی یا عفونی دانست و افزود: درمان رایج بیماران نباید تحت تاثیر طب ایرانی قراربگیرد.
وی اضافه کرد: کلینیک طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان پنجمن کلینیک طب سنتی با رویکرد طب ترکیبی ویژه بیماران کرونایی در کشور است.
جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد/ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید