بازدید دکتر ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از دانشکده شهید رجایی کاشان

دکتر صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در حاشیه بازدید از دانشکده فنی و حرفه ای شهرستان کاشان با خبرنگاران در خصوص اهداف این دانشگاه به گفتگو نشست .
دکتر صالحی عمران در این نشست خبری اظهار داشت :دانشگاه فنی و حرفه ای کشور یکی از بزرگترین دانشگاههای کشور است و زیرمجموعه ی علوم تحقیقات و فناوری قلمداد می شود که در حال حاضر به 178 دانشکده و آموزشکده و مجموعه زیر نظر آن است . جمعیت دانشجوی آن نیز در حال حاظر حدود 170 هزار نفر است که حدود 130 پایگاه و ازمایشگاه زیر نظر این 178 آموزشگاه هستند . حدود 120 شهر هم مرکز فعالیت های ما است و هدف اصلی آن هم تربیت تکنیسین و ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای به متقاضیان آموزش عالی در کشور می باشد. حدود 100 رشته در کاردانی و حدود 60 رشته در کارشناسی ناپیوسته دارد ، حدود 7 رشته هم کارشناسی پیوسته دارد که با حدود  170 هزار نفر جمعیت دانشگاهی است .  که حدود 70 درصد آن آقایان ، 30 درصد آنها خانم هستند. از این تعداد اموزشکده حدود 56 دانشکدهاختصاص به خانم ها دارد .
این آموزشکده ها در چه زمینه ای هستند؟
عمدتا دانشجوهای مقطع متوسطه فنی و حرفه ای و بعد کار و دانش پذیرش می شود و هدف عمده آن تربیت تکنسین است از سال گذشته ما شروع کردیم یک مقداری دوره های تکمیل مهارت خود را جدی بگیریم و در مورد رشته های کاردانی هم به جهت تحولات فناوری به این نتیجه رسیدیم که نیاز به توسعه ی بیشتری هست که در این راستا در مهرماه سال جاری حدود 328 رشته کارشناسی ناپیوسته به دانشگاه فناوری کشور اضافه شده است که 10 رشته ی آن جدید بود و برای اولین بار این رشته های کارشناسی در فنی و حرفه ای ایجاد شد.
این رشته ها شامل چه درسهایی است ؟ 
10 رشته جدید بود که عمدتا  ادامه رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش و هنرستان هستند . مانند فنی و مهندسی ، نساجی ، عمران و علوم انسانی مشاغل زیادی در این حوزه داریم اتفاقات خوبی هم امسال صورت گرفته یکی از برنامه های جدی ما برای تکمیل و تجهیز و بازسازی کارگاه و آزمایشگاه است . 130 کارگاه و آزمایشگاه اختصاص دادیم که یعنی بنای جدی ما این است که این کارگاهها را استاندارد سازی کنیم و حداقل یک محیط واقعی کار هم برای دانشجویانمان داشته باشیم که ماهیت این آموزش در دانشگاه هم یک ماهیت عملی باید داشته باشد و 60 و 70 درصد درسهایمان به صورت عملی و 30 و 40 درصد هم بصورت نظری لذا کارگاه و آزمایشگاهها برای ما بسیار قابل اهمیت است و توجه به بازسازی یکایک جدی ترین برنامه های خود من هم هست که حالا یک سری از این وسایل به کل مراکز دانشگاهها رفته است و یک سری هم تا پایان سال تجهیزات به کلیبه مراکز ارسال خواهد شد . 
تجهیزات در چه میزانی است ؟ 
در تمامی رشته هایی که ما داریم از تمام رشته های برق ، عممران و مکانیک و کامپیوتر و بالاخره معماری .
: دکتر صالحی عمران در ادامه گفت : ما یکی از دانشگاههایی هستیم که فارغ التحصیلانمان وارد بازار کار میشوند . فرصت شغلی برای آنها بیشتر ازدانشگاههای نظری مهیا است  آمارها نشان میدهد که بعضی از رشته ها صددرصد وارد بازار کار میشوند . خوبی این کار این است که اینها بیشتر جذب بحث خود اشتغالی ایجاد می کنند و حالت کار هم کارآفرینی است حسن این دانشگاه این است که کارمند دولت کار تربیت نمی کند. و هدف این دانشگاه ایجاد اشتغال برای دانشجویان خود می باشد . ما یکی از برنامه های جدیمان بحث توانمندسازی و جذب نیروهای خبره کار برای حضور در دانشگاه فنی و حرفه ای است. در این زمینه دوست داریم از این افراد بعنوان مدرس حق التدریسی علاقمند در دانشگاه استفاده کنیم .  هدف ما این است تمام اساتید و کسانی که در دانشگاه فنی و حرفه ای تدریس میکنند دارای یک کد باشند و این کد بر اساس مصاحبه و دریافت مهارتهای عملی می باشد .
 ما دانشگاهی هستیم که ممکن است گاهی اوقات به اعضای هیئت علمی یا مدرسان ثابت خیلی نیاز نداشته باشیم . اینکه مثل آموزش و پرورش یک مدرس حق التدریس داشته باشیم مثل کلاس اول ابتدایی با یک درس خاص.
وی در ادامه اظهار داشت تا پایان سال جاری حدود 150 نفر عضو هیئت علمی مورد نظر جذب خواهند شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید